Роль великих благодійних організацій, таких як Червоний Хрест, очевидна всім. Але повномасштабна війна в Україні показала, наскільки важливі приватні благодійні ініціативи. За час зими 2022 року у тих чи інших благодійних ініціативах взяв участь майже кожен громадянин країни. А деякі підприємці, такі як Максим Кріппа, створили навіть власні повноцінні благодійні фонди, підтримуючи обороноздатність країни.

Робота невеликих або навіть великих приватних благодійних організацій має низку переваг, про які ми поговоримо на прикладі MK Foundation. Організація була створена навесні 2022 року за ініціативою підприємця та інвестора Максима Кріппи. Успішно працює і в даний час. Серед заявлених цілей MK Foundation та Максима Кріппи: підтримка цивільного населення України, Сил Оборони, а також допомога в повоєнний період – у відновленні.

Локальна обізнаність

Серед переваг приватних благодійних організацій, експерти в числі перших називають обізнаність. Простими словами: такі організації сфокусовані на вирішенні однієї або кількох проблем і мають можливість досконально їх вивчити.

Так, MK Foundation спеціалізується на транспортному забезпеченні військових частин. Співробітники фонду ретельно аналізують заявки, тримають руку на пульсі подій на різних ділянках фронту і можуть швидко та оперативно допомогти з виконанням запиту.

Більше того, їм досконально відомі запити військових частин - вимоги до техніки. Тому провідну позицію серед автомобілів займають Volkswagen Transporter – “течики”. Вони маневрені, місткі та придатні для виконання різних завдань: від підвозу боєприпасів до евакуації поранених з поля бою.

За період своєї роботи, MK Foundation передав на фронт понад 1,5 тисячі автомобілів. Усі машини передаються після ретельного технічного обслуговування, підготовлені та заправлені.

Низькі адміністративні витрати

Вважається, що маленькі благодійні фонди мають можливість оптимізувати операційні витрати та направити більше, у процентному співвідношенні, кількість грошей на благодійність. Ось чому багато великих благодійних організацій роздають гранти, виконання яких лягає на плечі малих благодійних організацій та волонтерських ланцюжків.

Однак MK Foundation у цьому сенсі не зовсім показовий приклад, оскільки в плані оптимізації та розподілу коштів пішов ще далі. Та й маленьким фондом його назвати складно – за час роботи на благодійність було направлено понад 774 мільйони гривень.

Важливою відмінною рисою MK Foundation є те, що він повністю фінансується за гроші засновника – Максима Кріппи. Таким чином, питання про оптимізацію операційних витрат не стоїть так гостро: фонд не збирає пожертвувань і в відстеженні їх використання немає необхідності.

Разом з тим, контроль присутній. Досвідчений інвестор і підприємець Максим Кріппа зі стовідсотковою ймовірністю стежить за найбільш ефективним використанням власних грошей.

Гнучкість і оперативність

Ще однією перевагою приватних благодійних фондів є гнучкість і оперативність у задоволенні запитів. Та й саме слово “запит” більш застосовне до приватних організацій, оскільки великі переважно реалізують загальні програми, орієнтовані на середні потреби. Там, де приватний фонд може допомогти з придбанням медпрепаратів, необхідних конкретному пораненому або хворому, глобальні організації зможуть дати свій стандартний програмний набір ліків.

У діяльності MK Foundation можна знайти багато прикладів швидкого адресного реагування. У період зимових блекаутів і гострої нестачі електроенергії, MK Foundation закуповував і передавав генератори. Після теракту на Каховській ГЕС були закуплені і передані рятувальникам човни та мотори до них. Недавнє ракетне попадання, яке зруйнувало один з корпусів лікарні Охматдит, фонд передав 5 мільйонів гривень на відновлення.

До слова, часто ініціативи MK Foundation не покривають всі точки допомоги, тому Максим Кріппа може за власною ініціативою окремо від фонду направити на благодійність кошти. Також Максим Кріппа залучає до участі у благодійності й інші активи зі свого портфеля. Наприклад: 5 мільйонів гривень на Охматдит надіслала й компанія-розробник комп'ютерних ігор GSC Game World, також належна Максу Кріппі.

Експериментальність і інноваційність

Гнучкість приватних фондів проявляється ще й у тому, що вони можуть собі дозволити реалізацію експериментальних унікальних проектів. Не кожен великий міжнародний фонд може навіть дізнатися про проблеми приготування їжі або прання в умовах фронту. Але близькість MK Foundation до військових і свобода в реалізації дозволили фонду взяти участь у створенні військово-польової кухні на колесах, пересувної лазні та пральні тощо.

Підбиваючи підсумки, можна сказати, що нівелювати роль великих благодійних організацій з ім'ям і історією абсолютно безглуздо і контрпродуктивно. Але важливо також і розуміти, що не такі, може бути, відомі фонди силами маленьких команд роблять велику справу.

У випадку MK Foundation достатньо було ініціативи однієї людини – Максима Кріппи, щоб з'явилася організація, яка допомогла понад 150 ВК. Звичайно ж, для успішної роботи потрібні не тільки ідеї і команда ініціативних людей, але й гроші. Унікальність MK Foundation у тому, що джерело грошей відоме – Максим Кріппа, а використання настільки наочне, що взагалі не викликає питань. А якщо б питання і з'явилися, то на них швидко можна знайти відповіді – фонд працює тільки з юридичними особами і передає всю техніку офіційно на баланс. Ось чому “течики” MK Foundation можна зустріти на всіх ділянках фронту.